Ta strona przedstawia szczegółowe wyniki testów smarów Revolubes, przeprowadzonych przez australijskie laboratorium Zero Friction Cycling.

Spis treści:

  • Czym jest Zero Friction Cycling?
  • Test ZFC: Krótkie omówienie i opis.
  • Wyniki testów Revolubes w określonych warunkach.
  • Wnioski z testów ZFC dotyczących smarów Revolubes.
  • Dodatkowe informacje i zasoby.

Produkty Revolubes zostały przetestowane przez Zero Friction Cycling (ZFC) w celu oceny ich trwałości i efektywności w różnych warunkach rowerowych, w tym na szosie, gravelu i trasach MTB.

Zero Friction Cycling (ZFC) z siedzibą w Australii jest uznawane za najbardziej niezależne i rzetelne laboratorium testujące smary do łańcuchów. ZFC korzysta zarówno z testów kontrolowanych w warunkach laboratoryjnych, jak i z badań terenowych, a także z danych pochodzących z najdokładniejszych laboratoriów testowych na świecie, aby zidentyfikować najlepsze produkty w swojej klasie.

Testy ZFC to gwarancja, że produkty Revolubes oferują najwyższy poziom wydajności i trwałości, co czyni je doskonałym wyborem dla rowerzystów poszukujących niezawodnych rozwiązań na każdym rodzaju trasy.

Więcej informacji na temat usług ZFC można znaleźć na stronie: zerofrictioncycling.com.au

Wyniki Revolubes™ w testach ZFC

Test ZFC S.A.L. - Opis.

Test trwałości pojedynczej aplikacji (Single Application Longevity - S.A.L.), wykonywany przez laboratorium Zero Friction Cycling, ma na celu określenie rzeczywistego dystansu przejechanego na pojedynczej aplikacji danego smaru, na którym badany smar zachowuje swoje właściwości smarujące. 

Test składa się w rzeczywistości z 3 oddzielnych bloków, które udzielają odpowiedzi na główne pytania otrzymywane przez ZFC od producentów, w odniesieniu do trwałości ich smarów w różnych warunkach. 

Ze strony konsumenta, wyniki umożliwiają świadomy dobór smaru na określone wydarzenie kolarskie.

Pełny opis testu dostępny tutaj .

Sekwencje testu:

Część 1 – Bez zanieczyszczeń – Odpowiada warunkom szosowym. 

Łańcuch jest oczyszczony z fabrycznego smaru, a badany smar jest nakładany poprzez zanurzenie łańcucha w myjce ultradźwiękowej.

Punkty kontrolne ustalone są co 150km. Przebiegi testowe składają się z bloków: 100km symulacji jazdy po płaskiej nawierzchni i 50km symulacji podjazdu.

Część 1 kończy się, gdy łańcuch zużyje się o 0,1mm w stosunku do pomiaru początkowego.

Część 2 – Suche zanieczyszczenia – Odpowiada warunkom MTB na suchym szutrze i żwirze. 

Łańcuch jest ponownie smarowany w myjce ultradźwiękowej, a test przebiega zgodnie z tym samym protokołem co w części 1.

Dodaje się 5g zanieczyszczeń na początku i na końcu każdego 150km zestawu symulacji płaskich i wzniesień.

Część 2 kończy się, gdy łańcuch zużyje się o 0,1mm w stosunku do pomiaru zużycia wykonanego na końcu części 1.

Część 3 – Skrajne zanieczyszczenie - Odpowiada ekstremalnym warunkom MTB w błocie.

Łańcuch jest czyszczony ultradźwiękowo i tak samo nakładany jest badany smar.

Obowiązuje taki sam protokół testowy jak w części 1 i 2, jednak na początku i na końcu każdego, 150km zestawu symulacji płaskich i podjazdów, łańcuch zanieczyszczany jest 1000ml wody oraz 10g suchego żwiru.

Część 3 kończy się, gdy łańcuch zużyje się o 0,1mm w stosunku do pomiaru zużycia wykonanego na końcu części 2.
 
Pomiar zużycia łańcucha - Łańcuchy są mierzone w 7 oddzielnych sekcjach za pomocą cyfrowej miarki, z dokładnością do 0,01mm.

Do określenia zużycia łańcucha, oblicza się średnią z 7 pomiarów. Łańcuchy są sprawdzane początkowo po całkowitym oczyszczeniu z fabrycznego smaru w celu uzyskania wstępnej tolerancji, a następnie mierzone jest zużycie na końcu każdego bloku.

Uznaje się, że 0,5mm to 100% zużycia, a więc każde 0,01mm to 2% zużycia.

Możliwym jest, że łańcuch może odnotować ujemny wynik zużycia, jeśli grubość warstwy smaru i wszelkie nagromadzone w ogniwach zanieczyszczenia są większe niż zużycie netto łańcucha w tym bloku, ponieważ wstępna kontrola tolerancji jest wykonywana na idealnie czystym łańcuchu.

Dopuszczalna jest maksymalna różnica 0,15mm pomiędzy najwyższym a najniższym pomiarem, powyżej której test uznaje się za nieważny z powodu nierównomiernego zużycia łańcucha.

Całkowite zużycie zarejestrowane dla danego punktu kontrolnego będzie średnią z 7 pomiarów, więc odchylenia w tym zakresie będą miały niewielki ogólny wpływ na średnią.

Daje to bardzo dokładne pomiary na początku i końcu testu oraz przy każdym punkcie kontrolnym.
 
Dodawane zanieczyszczenie - Używana jest mieszanina gliny, piasku i drobnego żwiru. Zanieczyszczenia będą wprowadzane zarówno na sucho, jak i na mokro w wyżej wspomnianych interwałach.

A to dlatego że, różne smary radzą sobie z suchymi lub mokrymi zanieczyszczeniami z różną skutecznością.
 
Symulacje płaskie oraz podjazdu – Łańcuchy testowane są na skalibrowanym trenażerze (Tacx Flux) w naprzemiennych interwałach, symulując jazdę po płaskim terenie i podjazdy pod górę.

Gdyby do testu użyć tylko symulacji płaskiej, licznik biłby zbyt szybko, a ponieważ większość wypadów składa się w pewnym stopniu z podjazdów, interwał podjazdowy w którym łańcuch jest nadal poddawany obciążeniu 250W przy mniejszych obrotach, zapewnia średnią prędkość w teście na około 29km/h.

Umożliwia on również wykorzystanie wszystkich zębatek kasety oraz korby, co zapewnia mniejsze tempo zużycia podzespołów napędu. Płaskie interwały odbywają się na zębatkach 4, 5 i 6 kasety oraz na dużej zębatce korby. Symulacja podjazdu odbywa się na zębatkach 1, 2 i 3 kasety oraz na małej zębatce korby.
 
Interpretacja wyników - Pomimo, że obciążenie podczas testu wynosi stale 250W, czyli więcej niż podczas większości przeciętnych tras treningowych, płynny i liniowy charakter pracy maszyny wydaje się zapewniać znacznie dłuższą żywotność smaru i podzespołów w porównaniu z prawdziwą jazdą.

Natomiast sinusoidalne obciążenie podczas pedałowania zapewnia znacznie większe siły szczytowe, nawet przy tej samej mocy średniej.

Dlatego ZFC sugeruje, aby wyniki osiągnięte na maszynie testującej podzielić przez 3, aby miały one lepsze odzwierciedlenie w rzeczywistości.

ZFC zawsze konserwatywnie podchodzi do długotrwałości smaru, stosując powyższą sugestię dzielenia wyników przez 3. Rzeczywiste wyniki będą się różnić w zależności od mocy, stylu jazdy i warunków, dlatego wyniki należy traktować jako wskazówkę przy wyborze odpowiedniego smaru dla siebie.

Wyniki S.A.L. - Revolubes™ - Szosa.

Revolubes wykazuje bardzo niewielkie zużycie, mimo sukcesywnie pokonywanego dystansu. W teście dla warunków szosowych nie było widocznego „punktu skoku” w zużyciu łańcucha nasmarowanego Revolubes.

Punkty przeskoku są bardziej powszechne w przypadku wosków, gdzie tarcie i zużycie pozostają na niskim poziomie, dopóki powłoka smarna nie zostanie zerwana, po czym następuje znaczny wzrost tempa zużywania łańcucha.

Trwałe Smary typu "wet" często nie wykazują wyraźnego punktu skoku w zużyciu łańcucha, utrzymując stałe tempo zużycia przy każdym pomiarze kontrolnym do końca testu.

Tak było w przypadku Revolubes, który wykazywał stałe, bardzo niskie zużycie - zazwyczaj tylko 1 do 2% przy każdym pomiarze kontrolnym.

Test dla tego bloku trwa maksymalnie 2250km (150 km odstępów między pomiarami), na końcu którego Revolubes odnotował tylko 12,0% zużycia z dozwolonych 20% (punkt 0,5%, przy którym zaleca się wymianę łańcucha na nowy).

Wprawdzie Revolubes mógł wykazać na pewnym etapie "punkt skoku", czy to 2500km czy 3000km, jednak ZFC musi ograniczać trwanie testów, bo w przeciwnym razie trwałyby one w nieskończoność. 

W związku z tym ostateczny wynik jest prostą ekstrapolacją liniową ze wszystkich pomiarów.

Test został powtórzony dla Revolubes aplikowanego na łańcuch za pomocą pipety, zamiast zanurzania w myjce ultradźwiękowej.

Obydwa wyniki prawie nie różnią się między sobą, co potwierdza doskonałe właściwości penetracyjne Revolube, które faktycznie eliminują potrzebę aplikacji poprzez zanurzenie łańcucha w smarze.

Wnioski:

  • Jedna aplikacja Revolube chroni łańcuch do 1100km - zasięg bez zużycia łańcucha.
  • Wykonuj dokładne czyszczenie łańcucha co 3 aplikacje, tak aby wypłukać zanieczyszczenia z wnętrza ogniw.
  • Aplikacja Revolubes za pomocą pipety zapewnia taką samą ochronę napędu jak aplikacja przez zanurzenie.

Wyniki S.A.L. - Revolubes™ - MTB, szuter, żwir.



W sekwencji Gravel/MTB/CX Revolubes również uzyskał wyjątkowo dobre wyniki, które dodają cennych informacji w kontekście bloku 2 głównego testu.

Krótko mówiąc, ogólny wskaźnik zużycia dla pierwszych 1050 km testu S.A.L. wyniósł 7,74%, podczas gdy w głównym teście Revolube odnotował 18,3% dla bloku 1000 km.

Oczywistym jest zatem, że dla tak trwałego smaru jak Revolubes, standardowe okresy między aplikacjami smaru w głównym protokole testu (200km - 400km) wyrządzają więcej szkody niż pożytku, prawdopodobnie przenosząc więcej zanieczyszczeń z powierzchni łańcucha do jego wnętrza.

Przy tak długotrwałym działaniu jasnym jest, że Revolubes powinien być stosowany w znacznie dłuższych odstępach czasu, zarówno dla jazdy szosowej jak i w terenie. (W głównym teście ZFC zauważono, że ze względu na standardowe interwały aplikacji smaru, łańcuch był bardziej mokry i brudny niż to pożądane.)

Wyniki pokazują również, że trzeba zachować ostrożność przy ponownym smarowaniu, aby upewnić się że zanieczyszczenia nie są przenoszone do wnętrza z powierzchni łańcucha.

Niestety, nawet wycieranie łańcucha może z łatwością wcisnąć zanieczyszczenia między rolkę a płytki ogniwa, a następnie ponowne nasmarowanie wprowadzi je jeszcze głębiej.

Z tego powodu zalecane jest czyszczenie łańcucha metodą zanurzeniową lub płukanie myjką ciśnieniową.

Wnioski:
  • Jedna aplikacja Revolube chroni łańcuch do 450km - zasięg bez zużycia łańcucha.
  • Użyj niewielkiej ilości Revolubes i zetrzyj jego nadmiar.
  • Wykonuj dokładne czyszczenie łańcucha przed każdą aplikacją, tak aby wypłukać zanieczyszczenia z wnętrza ogniw.

Wyniki S.A.L. - Revolubes™ - MTB, błoto, woda.

Sekwencja z ekstremalnym zanieczyszczeniem pokazuje, że zalety Revolubes na szosie czy szutrze - rzadka formuła minimalizująca tarcie i opór wewnętrzny, a tym samym oszczędzające cenne Waty, wymaga dodatkowej izolacji aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do ogniw łańcucha w sytuacji  gdyby rower ugrzązł po korbę w błocie.

Należy jednak zwrócić uwagę, że łańcuch użyty do tej sekwencji testu, był wcześniej częściowo zużyty podczas testu dla warunków szosowych i szutrowych, przez co miał nieznacznie zwiększone luzy, w które brud łatwiej wnika.

Efekt uszczelnienia można uzyskać poprzez zmieszanie smaru do łańcuchów Revolubes z dodatkiem zagęszczającym Revolubes.

W efekcie uzyskuje się pastę, którą należy nałożyć między płytki boczne i połączenia rolek. Już samo to podwaja dystans, który można pokonać w błocie bez zużycia elementów napędu.
Wnioski:

  • Jedna aplikacja Revolubes chroni łańcuch do 120km - zasięg bez zużycia napędu.
  • Przed każdym zastosowaniem wykonaj głębokie, zanurzeniowe czyszczenie lub płukanie myjką ciśnieniową, tak aby wypłukać zanieczyszczenia z wnętrza ogniw.

Powiązany Artykuł:

Test zatarciowy Block-on-Ring

Dowiedz się, jak Revolubes wypada na tle konkurencji przy ekstremalnych obciążeniach w teście Block-on-Ring, który jest rygorystyczną metodą oceny wydajności smarów. Symulując rzeczywiste obciążenia mechanicznych komponentów, test ten mierzy tarcie, zużycie i obciążenia brzegowe, dostarczając kluczowych informacji o tym, jak dobrze smary chronią i wydłużają żywotność kluczowych części.

ZOBACZ WYNIKI TESTU

Masz pytanie? Napisz do nas!